"dømi" meaning in All languages combined

See dømi on Wiktionary

Noun [Faroese]

Head templates: {{head|fo|noun|genitive singular|dømis||:Template:22||:Template:222|plural|dømi|or|:Template:33||{333||g=n|head=}} dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33), {{fo-noun|n|dømis|dømi|33=dømir}} dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33) |cat2= |cat3= }} Inflection templates: {{fo-decl-noun-n24|døm}}, {{fo-decl-noun|dømi|dømið|dømi, dømir|dømini|dømi|dømið|dømi, dømir|dømini|dømi|dømnum, døminum|dømum|dømunum|dømis|dømisins|døma|dømanna|decl=n24}} Forms: dømi n |cat2= |cat3= }} [canonical], dømis [genitive, singular], dømi [plural], :Template:33 [plural], no-table-tags [table-tags], dømi [indefinite, nominative, singular], dømið [definite, nominative, singular], dømi [indefinite, nominative, plural], dømir [indefinite, nominative, plural], dømini [definite, nominative, plural], dømi [accusative, indefinite, singular], dømið [accusative, definite, singular], dømi [accusative, indefinite, plural], dømir [accusative, indefinite, plural], dømini [accusative, definite, plural], dømi [dative, indefinite, singular], dømnum [dative, definite, singular], døminum [dative, definite, singular], dømum [dative, indefinite, plural], dømunum [dative, definite, plural], dømis [genitive, indefinite, singular], dømisins [definite, genitive, singular], døma [genitive, indefinite, plural], dømanna [definite, genitive, plural]
  1. example
    Sense id: en-dømi-fo-noun-UNhY4Jhe Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Faroese links with redundant target parameters, Faroese links with redundant wikilinks, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 59 41 Disambiguation of Faroese links with redundant target parameters: 68 32 Disambiguation of Faroese links with redundant wikilinks: 68 32 Disambiguation of Pages with 2 entries: 56 44 Disambiguation of Pages with entries: 56 44
  2. analogy, parable
    Sense id: en-dømi-fo-noun-DTBc~yWg
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: til dømis (english: for instance)

Noun [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|noun form|g=n}} dømi n
  1. definite plural of døme Tags: definite, form-of, neuter, nonstandard, plural Form of: døme

Inflected forms

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "for instance",
      "translation": "for instance",
      "word": "til dømis"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dømi n |cat2= |cat3= }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "dømis",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": ":Template:33",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-n24",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømnum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "døminum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømisins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "døma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "dømi",
        "11": "or",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "dømis",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "plural",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "dømis",
        "3": "dømi",
        "33": "dømir"
      },
      "expansion": "dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "døm"
      },
      "name": "fo-decl-noun-n24"
    },
    {
      "args": {
        "1": "dømi",
        "10": "dømnum, døminum",
        "11": "dømum",
        "12": "dømunum",
        "13": "dømis",
        "14": "dømisins",
        "15": "døma",
        "16": "dømanna",
        "2": "dømið",
        "3": "dømi, dømir",
        "4": "dømini",
        "5": "dømi",
        "6": "dømið",
        "7": "dømi, dømir",
        "8": "dømini",
        "9": "dømi",
        "decl": "n24"
      },
      "name": "fo-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "59 41",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "68 32",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese links with redundant target parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "68 32",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "56 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "56 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "example"
      ],
      "id": "en-dømi-fo-noun-UNhY4Jhe",
      "links": [
        [
          "example",
          "example"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "analogy, parable"
      ],
      "id": "en-dømi-fo-noun-DTBc~yWg",
      "links": [
        [
          "analogy",
          "analogy"
        ],
        [
          "parable",
          "parable"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dømi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun form",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "dømi n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "døme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite plural of døme"
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-dømi-nn-noun-GR~oztVL",
      "links": [
        [
          "døme",
          "døme#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "dømi"
}
{
  "categories": [
    "Faroese entries with incorrect language header",
    "Faroese lemmas",
    "Faroese links with redundant target parameters",
    "Faroese links with redundant wikilinks",
    "Faroese neuter nouns",
    "Faroese nouns",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "for instance",
      "translation": "for instance",
      "word": "til dømis"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dømi n |cat2= |cat3= }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "dømis",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": ":Template:33",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-n24",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømnum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "døminum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dømisins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "døma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dømanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "dømi",
        "11": "or",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "dømis",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "plural",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "dømis",
        "3": "dømi",
        "33": "dømir"
      },
      "expansion": "dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33)\n|cat2=\n|cat3=\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "døm"
      },
      "name": "fo-decl-noun-n24"
    },
    {
      "args": {
        "1": "dømi",
        "10": "dømnum, døminum",
        "11": "dømum",
        "12": "dømunum",
        "13": "dømis",
        "14": "dømisins",
        "15": "døma",
        "16": "dømanna",
        "2": "dømið",
        "3": "dømi, dømir",
        "4": "dømini",
        "5": "dømi",
        "6": "dømið",
        "7": "dømi, dømir",
        "8": "dømini",
        "9": "dømi",
        "decl": "n24"
      },
      "name": "fo-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "example"
      ],
      "links": [
        [
          "example",
          "example"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "analogy, parable"
      ],
      "links": [
        [
          "analogy",
          "analogy"
        ],
        [
          "parable",
          "parable"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dømi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun form",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "dømi n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
        "Norwegian Nynorsk non-lemma forms",
        "Norwegian Nynorsk noun forms",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "døme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite plural of døme"
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "døme",
          "døme#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "dømi"
}

Download raw JSONL data for dømi meaning in All languages combined (4.2kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'dømi n |cat2= |cat3= }}' in 'dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33) |cat2= |cat3= }}'",
  "path": [
    "dømi"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "dømi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ('plural',): ':Template:33' in 'dømi n (genitive singular dømis, plural dømi or :Template:33) |cat2= |cat3= }}'",
  "path": [
    "dømi"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "dømi",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.